DİL SEÇ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret1269

Proje Hakkında

Adana ilinin en fazla İç göç alan ilçesi olan Ceyhan'da dezavantajlı kesimlerde yaşayan çocukların göç, yoksulluk, parçalanmış aile, kentleşmeden ve çevresel faktörlerden kaynaklanan suça sürüklenme, uyuşturucu ve madde bağımlılığı, şiddet ve diğer zararlı alışkanlıklara yöneldikleri görülmektedir. İstatistiki verilere göre belirtilen suçlara bulaşanların % 70’ini dezavantajlı kesimlerde yaşayan 10-17 yaş aralığındaki çocukların oluşturduğu görülmektedir.

Programının temel hedefi olan toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak ve temel bileşenlerini oluşturan toplumun ihtiyaç duyduğu kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin geliştirilmesi ile çocukların bu tür faaliyetlerden yararlandırılmasına ve yönlendirilmesine, yararlı alışkanlıklar edinmeleri amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında, en fazla göç alan ve çocukların suça buluşma oranı en yüksek olan dezavantajlı kesimlerde bulunan 1 ilkokul ve 1ortaokul kurumu bahçesine çok amaçlı açık hava spor alanı oluşturulması, Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle 6 spor dalında kurs açılarak çocukların sosyal ve sportif faaliyetlere yönlendirilmesi böylelikle suça sürüklenmelerinin önlenmesi, yaşam kalitelerini arttırmak, bireysel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, bireylerin kendilerini tanımaları, kendilerine olan özgüvenleri ile devlete olan güven ve bağlılıklarının arttırmak, fırsat eşitliği sağlamak, mağdur olma riski altında bulunan çocukları çevrenin olumsuz etkilerinden uzaklaştıracak ve topluma entegre olmasında yardımcı olacak alternatif ortam hazırlamak, çocukların psikolojik, sosyal, kültürel ve kişisel gelişimleri açısından ihtiyaç duydukları alanlarda ilgili resmi kurumlarla birlikte eğitici öğretici faaliyetleri planlayıp uygulamaya konulması hedeflenmektedir. Oluşturulacak spor alanlarında kurs sonunda velilerin de katılımı ile turnuva düzenlenecek böylelikle toplumsal dayanışma ve bütünleşmenin sağlanması hedeflenmektedir.

1.Proje Ekibinin Oluşturulması:


Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünden 1 kişi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden 1 kişi, Halk Eğitim Mer. Müdürlüğünden 1 kişi, 2 Okul Müdürüyle toplam 5 kişilik ekip kurulacaktır.

2.Proje Ofisinin Hazırlanması:

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünde projeyi koordine etmek amacıyla bir büro tahsis edilecektir.

3.Eğitimci ve Kursiyerlerin Tespiti:

Proje ekibimiz tarafından, projemizin 1. ay ve 2. ay da hedef kitlemiz olan kursiyerlerin tespiti yapılacaktır. Eğitimcilerimiz Halk Eğt. Merkz. Müdürlüğü tarafından görevlendirilecek ve ücretleri bu kanalla ödenecektir.

4.Proje Tanıtım Faaliyetleri:

Proje süresince çeşitli görünürlük faaliyetleriyle devam edecektir.

5.Açık Hava Spor Alanı Oluşturulması:

İlçede spor alanları yetersiz olup, ekibimiz tarafından tespit edilecek olan dezavantajlı kesimde yer alan iki okul belirlenerek bahçesi içinde çalışmalara başlanacaktır.

6.Spor Kursları:

Proje kapsamında oluşturulan açık hava spor alanlarında Basketbol, Voleybol ,Futbol, Hentbol, Atletizm ve Güreş kurslarımız başlayacaktır. Ayrıca kurs saatleri dışında okulun diğer öğrencileri de oluşturulan spor alanından faydalandırılacaktır.

7.Spor turnuvaları:

Kurs sonunda spor turnuvası düzenlenecektir.3 hafta devam edecek olan turnuvalarımızda çeşitli dallarda düzenlenecek spor etkinliklerinde çocuklar ve gençler oluşturulacak
spor alanlarında eğitim sonrasında ilçe genelindeki diğer okullarında katılımıyla geniş kapsamlı ve her yıl gelenekselleştirilecek turnuvalara katılacaklardır.

8.Proje kapsamında oluşturulan spor alanları proje bittikten sonrada kullanılabilecektir.

11.Öğrenci gezileri:

Tarihe iz bırakan, milletimizin tükenmezliğinin simgesi, birlik ve beraberliğimizin kanıtı Çanakkale şehitler anıtına gezi düzenlenerek gençlerimize vatan sevgisi, vatan uğruna yapılan mücadelenin önemi kazandırılacaktır.

11.Sinema organizasyonu:

Proje kapsamında gösterimde olan filmler arasından seçilerek Adana da kursiyerlerle izlenecektir.